90 lat historii

Obecnie Grupa Raben posiada własne oddziały w 13 krajach Europy, łącznie dysponuje około 1 200 000 m2 powierzchni magazynowych i zatrudnia ponad 10 000 pracowników, a każdego dnia na drogi wysyła ponad 8500 ciężarówek. Zaczęło się jednak bardzo niepozornie, od małej, holenderskiej firmy rodzinnej.

Dziś nadal ważne są dla nas wartości charakterystyczne dla familijnych organizacji, co pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników i partnerską współpracę z klientami.

1931

Początek firmy

sięga 1931 roku kiedy w małym miasteczku Meddo-Winterswijk w Holandii Jan W. Raben, dziadek aktualnego CEO, zaczął wozić okolicznym rolnikom ich produkty na targ. To on dał początek firmie, która dziś jest marką globalną.

Objęcie sterów przez Theo Raben

Kolejnym punktem na historycznej mapie Grupy Raben było objęcie sterów przez syna założyciela w 1960 roku – Theo Raben, który z wielką pasją rozwijał m.in. transport tekstyliów z i do Polski.

1960
1991

Pierwszy krok za granicę

Pierwszy krok za granicę wykonał wnuk założyciela – obecny CEO firmy Ewald Raben. Firmę znał od podszewki, już jako dziesięciolatek w soboty mył w niej ciężarówki a na studiach pracował jako kierowca ciężarówek jeżdżąc m.in. do Polski. Wyczuł wiatr zmian pod koniec lat 80-tych XX wieku, oświadczył swoim rodzicom, że emigruje do Polski by tam, jako 22-latek otworzyć biznes logistyczny pod rodzinnym nazwiskiem. Po przemianach 1989 roku dostrzegł szansę rozwoju na tym rynku i wyruszył nad Wisłę z planem otwarcia oddziału. Kupił wówczas mapę Polski i zaznaczył dwanaście punktów, które stanowić miały oddziały ulokowane w różnych częściach kraju. W 1991 r. otworzył pierwszy oddział rodzinnej firmy w Polsce. Siedziba firmy mieściła się pierwotnie w Baranowie pod Poznaniem i stanowiła miejsce pracy dla 12 osób. Do dyspozycji był tylko jeden magazyn wynajmowany od Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu.

Pierwszy magazyn

Rozpoczęcie budowy pierwszego własnego magazynu w Gądkach pod Poznaniem.

1993
2002

Powstanie spółki Fresh Logistics Polska

Raben otwiera spółkę Fresh Logistics specjalizująca się w obsłudze produktów świeżych, wymagających temperatury kontrolowanej 0 do +6°C w całym łańcuchu dostaw.

Ewald Raben zostaje CEO Raben Group

2003
2003

Otwarcie spółki Raben na Ukrainie

Start działalności spółek Raben na Litwie, Łotwie i Estonii

2004
2005

Niemieckie przedsiębiorstwo Birkart Systemverkehre GmbH zostaje członkiem Grupy Raben

Raben wprowadza usługi spedycji morskiej i lotniczej

2007
2008

Setto – dołącza do Grupy Raben

Przedsiębiorstwo rodzinne, które działało w Czechach i na Słowacji staje się częścią firmy.

Czeskie przedsiębiorstwo Transkam Logistik dołącza do Grupy Raben

2010
2010

Grupa Raben rozpoczyna swoją działalność na Wegrzech

Przejęcie od Wincanton niemieckiej sieci drogowej oraz spółek w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji

2011
2012

Przedsiębiorstwa Raben Trans European Czech (dawniej Wincanton), Raben Logistics Czech i Transkam Logistik zostają połączone w Raben Logistics Czech s.r.o.

Ewald Raben otrzymuje nagrodę E&Y „Przedsiębiorca Roku”

2012
2012

Fresh Logistics Polska przystępuje do European Food Network

Raben Logistic Germany, Raben Trans European Germany, Eli Transport zostają połączone w jedną spółkę – Raben Trans European Germany GmbH

2014
2015

HRL Eurocargo, Grupa Balter i Spedition Weisshaupt z Niemiec dołączają do Grupy Raben

2016

Dalsze przejęcia w Niemczech: GS Frachtlogistik, Peter Spedition i Scheffler Spedition stają się częścią Grupy Raben

Otwarcie spółki Raben w Rumunii

2016

Powstaje Raben East i uzupełnia portfolio Grupy Raben o usługi międzynarodowego transportu drogowego, w tym regularne połączenia drobnicowe z krajami Wschodnimi

2017
2017

Grupa Raben w Niemczech przejmuje:oddział Rhenus w Fellbach, SCHMALZ+SCHÖN Logistik Gruppe w Kamen i Busse Logistik w Kassel

Grupa Raben przejmuje 20% udziałów włoskiej spółki SITTAM

2017
2018

Uruchomienie własnej sieci transportowej w Niemczech

Styczeń 2018 przynosi uruchomienie własnej, niezależnej sieci transportowej liczącej 32 oddziały i 46 lokalizacji, zatrudniającej niemal 3 000 pracowników oraz dysponującej flotą ok. 2 000 pojazdów. Przedsięwzięcie to jest kamieniem milowym dla Raben Trans European Germany, ponieważ zapewnia firmie pozycję, w której może oferować niezależne usługi transportowe i spedycyjne dla klientów w całym kraju i na liniach międzynarodowych. Uruchomienie własnej sieci jest możliwe dzięki wzrostowi organicznemu oraz przejęciom lokalnych spółek logistycznych, prowadzonym od końca 2016 r.

Grupa Raben przejmuje TGL TransportLogistik w Schüttorf, Niemcy

Natomiast we wrześniu Raben Trans European Germany otwiera nową centralę spółki w Mannheim oraz rozbudowuje oddział w Gütersloh.

2018
2018

W marcu Ewald Raben, CEO Grupy Raben, zostaje uhonorowany nagrodą LEO 2018 w kategorii „Przedsiębiorca Roku” przyznaną przez Deutsche Verkehrs-Zeitung

W kwietniu spółka Raben Logistics Czech oficjalnie otwiera nową siedzibę główną w miejscowości Nupaky niedaleko Pragi

Nowe centrum logistyczne o powierzchni ponad 27 000 m2, znajdujące się na terenie strategicznie położonego CTPark Prague East, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tej branży w Czechach i na Słowacji. Składają się na nie hale magazynowe o łącznej powierzchni przekraczającej 20 000 m2, w tym magazyn z temperaturą kontrolowaną, niezależny magazyn tranzytowy o powierzchni ponad 5000 m2 oraz biura o powierzchni 650 m2. Nowa kwatera główna Raben Czechy wyróżnia się nie tylko nowoczesnymi rozwiązaniami i wysokimi standardami bezpieczeństwa, ale także wyjątkowym, zielonym i ekologicznym otoczeniem.

2018

Grupa Raben oficjalnie staje się firmą partnerską Forum Odpowiedzialnego Biznesu

W marcu swoją premierę ma coroczna publikacja FOB-u Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, w której uwzględniono aż 16 działań CSR-owych lidera logistyki.

2019
2019

Grupa Raben przejmuje 51% udziałów włoskiej firmy SITTAM, która oficjalnie staje się członkiem Grupy Raben i zmienia nazwę na Raben SITTAM

Grupa Raben oddaje w maju do użytku nowoczesną halę magazynową o powierzchni 21 tys. m² w Robakowie pod Poznaniem

Dzięki nowej inwestycji Grupa Raben użytkuje już 120 tys. m2 powierzchni magazynowej w centrum logistycznym w Gądkach, z możliwością składowania 185 tys. palet, prawie 18 tys. m2 powierzchni przeładunkowej (cross-dock) oraz 5 tys. m2 powierzchni produkcyjnej. Raben Logistics Polska otwiera także oddział w Kielcach.

2019
2019

W maju prezes zarządu Grupy Raben – Ewald Raben zostaje uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości za zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki

Rodzina Raben powiększa się o Bułgarię

Oznacza to, że od listopada firma działa w Europie już na 13 rynkach, a jej sieć liczy 150 oddziałów. Międzynarodowy HUB w Sofii oraz bezpośrednie, codzienne połączenia z partnerską siecią sześciu magazynów w całym kraju pozwalają nie tylko sprawnie funkcjonować na tym rynku, ale także otwierają przed operatorem nowe możliwości rozwoju w południowo-wschodniej części kontynentu.

2019
2019

W listopadzie Grupa Raben podpisuje porozumienie w sprawie przejęcia niemieckiej grupy Fenthol & Sandtmann

w skład której wchodzą spółki FKL & Kraftverkehr Ehrig. Raben nabywa kolejne 50% udziałów firmy, z którą od 2011 r. współpracował na zasadzie joint venture, przez co teraz staje się jedynym udziałowcem. W wyniku transakcji Grupa Raben przejmuje centra dystrybucyjne Fenthol & Sandtmann w Hamburgu, Erlensee, Lipsku i Dreźnie, łącznie z pracownikami. Ponadto, Raben w Niemczech powiększa się o 2 nowe oddziały w Schüttorf w Dolnej Saksonii oraz Neumünster, w landzie Schleswig-Holstein.Dobiega końca trwająca dwa i pół roku rozbudowa lokalizacji w Eisenach.

W kwietniu Grupa Raben nabywa pozostałe 49% akcji Raben SITTAM, stając się teraz jej jedynym udziałowcem, demonstrując tym samym ciągłość międzynarodowego rozwoju Grupy

2020

Grupa Raben otwiera w Polsce najnowocześniejszy sorter w Europie

2020