Niskoemisyjna flota

Analizujemy nasz wpływ na środowisko naturalne. Każdego roku stawiamy sobie coraz bardziej ambitne cele. Inwestujemy też w nowoczesną flotę, która jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Troska o środowisko jest wpisana w strategię działania Grupy Raben, stąd liczne innowacje, które wprowadzamy w transporcie w ostatnich latach. Pozwalają one ograniczyć emisję cząstek stałych i CO2 do atmosfery w przeliczeniu na paletę przewożonego towaru poprzez bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, a w konsekwencji zmniejszenie liczby transportów i ciężarówek na drogach:

  • Już od 2016 roku testujemy pojazdy na gaz – zarówno na krótkich trasach, jak i dalekim transporcie. W efekcie w Niemczech nasza flota wzbogaciła się o cztery ciągniki siodłowe na LNG, a od 2018 roku na stałe jeździ 8 ciężarówek z napędem CNG. Są to pojazdy o średniej ładowności (ok. 10 palet), realizujące dostawy krajowe w promieniu 150 km od oddziału.
  • W pierwszej kolejności można wymienić naczepy typu double deck. Grupa Raben inwestuje w nie już od kilku lat i do końca 2019 roku. Umożliwiają one zwiększenie ładowności standardowej naczepy z 30 palet do 60 (są piętrowane), jednakże rozwiązanie to wymaga odpowiedniej współpracy i zaangażowania po stronie klientów, aby odpowiednio przygotowywali palety do wysyłki. Mimo to, funkcjonują u nas procesy, w których dochodzi do zwiększenia ładowności do ok. 140%, co oznacza o 20% mniejszą emisję w przeliczeniu na jedną paletę towaru. Średnio w 2019 roku zwiększono ładowność do poziomu 124% (wzrost o 2% w porównaniu do 2018 roku) na trasach między terminalami Grupy Raben.
  • Raben sukcesywnie zwiększa udział kontenerów BDF typu swap body, stopniowo zastępując nimi tradycyjne, duże naczepy. Swap bodies funkcjonują jako tzw. pociąg drogowy, czyli ciągnik z dwoma mniejszymi naczepami, na których znajdują się wspomniane kontenery. Zwiększa to elastyczność transportu i przekłada się na możliwość przewiezienia jednorazowo większej liczby palet: naczepa to 33 miejsca paletowe, zaś jeden kontener BDF to łącznie 36 takich miejsc – także double deck – więc w zestawie mogą być nawet 72 palety w jednym transporcie. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia mniejszy współczynnik emisji dla jednej palety, bo w trasę rusza jeden pojazd zamiast czterech, ale też przyczynia się do zmniejszenia pustych przebiegów.
  • W krajach, w których pozwala na to prawo (np. w Czechach, Holandii i Niemczech), Grupa Raben wykorzystuje również pociąg drogowy w wersji „Jumbo”, inaczej LHV. Składają się one z kontenerów typu swap body – mianowicie duży ciągnik, który wiezie za sobą dwa kontenery BDF oraz tradycyjną naczepę typu double deck. Ładowność takiego pojazdu wzrasta nawet do 102 europalet. Jest to naprawdę oszczędne dla środowiska rozwiązanie na stałych trasach – przykładowo w Czechach tylko na jednej trasie pozwala obniżyć emisję CO2 o 200 ton rocznie.
  • Kolejnym znaczącym usprawnieniem są naczepy typu CityLiner, które pozwalają załadować 27 palet. Za sprawą tylko dwóch osi i ustawionego na nie skrętu mogą swobodnie wjeżdżać na tereny miejskie, z ograniczeniami strefy ruchu, dostępne dotąd tylko dla pojazdów o maksymalnej przeciętnej ładowności do 15 palet. Tutaj również udaje się zmniejszyć emisję na poziomie jednej palety towaru, jak również liczbę ciężarówek poruszających się po aglomeracjach miejskich.Dbamy też o to, aby flota jaką dysponujemy spełniała możliwie najwyższe standardy środowiskowe.

Udział środków transportu z normami spalania EURO 5 oraz EURO 6 wyniósł ponad 60% (wzrost o ponad 8% rok do roku) w stosunku do łącznej liczby pojazdów w dyspozycji Grupy Raben w Polsce. Już 100% własnych środków transportu posiadało normę EURO 6.

Stawiamy sobie oraz naszym dostawcom ambitne cele, aby do 2025 roku w Polsce wyeliminować pojazdy z normami niższymi niż EURO 5 i 6.

Zachęcamy do tego współpracujących z nami przewoźników. Oferujemy im atrakcyjne plany leasingowe, aby w przyszłości mogli przyczynić się do rozwoju niskoemisyjnej floty Grupy Raben. Norma EURO stanowi główne kryterium oceny środowiskowej naszych dostawców. Podlega jej każda firma przewozowa świadcząca usługi w imieniu Grupy Raben.
Mierzymy również spalanie paliwa oraz emisję CO2.