Eco voting

A teraz czas na zmiany! Ty także możesz mieć wpływ na środowisko. Z okazji naszej 90 Nadszedł czas, aby coś zmienić! Ty także możesz mieć pozytywny wpływ na środowisko. Z okazji 90 rocznicy naszej działalności, chcemy zrobić coś specjalnego dla nas wszystkich oraz dla przyszłych pokoleń. Chcemy wesprzeć jedną z trzech inicjatyw proekologicznych. Którą? Wszystko zależy od Ciebie! Zielona przyszłość jest w Twoich rękach! Zagłosuj na jeden z trzech eko-projektów. Ten który uzyska najwięcej głosów otrzyma od Grupy Raben dofinansowanie na jego realizację.

Razem zrobimy coś pożytecznego dla środowiska i dla przyszłych pokoleń, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się czystym klimatem przez następne 90 lat …

Podczas naszej jubileuszowej trasy Eco2Way odwiedziliśmy ponad 20 miejsc narażonych na skutki zmian klimatycznych. Teraz nadszedł czas na działania! Razem możemy pomóc przynajmniej jednemu z tych miejsc! Zapoznaj się z naszymi projektami i zagłosuj na lepszą, zieloną przyszłość:

PROJEKT 1.

The ROV (Remoted OpePodwodny dron QYSEA FIFISH V6s to użyteczne narzędzie do eksploracji środowiska morskiego. Planuje się wykorzystanie drona do badania dna morskiego w różnych częściach Włoch, począwszy od Ligurii.

This device can count the organisms present on the seabed such as corals, sponges, algae, fish and crustaceans. It is a non-destructive and easily replicable technique. ROV allows to visualize the human impact, quantity of plastics, Dron może policzyć organizmy występujące na dnie morskim, takie jak koralowce, gąbki, algi, ryby i skorupiaki. Wykorzystana technologia jest nieinwazyjna i może być wielokrotnie powielana. Dron QYSEA FIFISH V6s pozwala ocenić negatywny wpływ działalności człowieka, ilości plastiku, uszkodzeń dna morskiego spowodowanych przez kotwice czy sieci rybackie. Może również pobierać próbki organizmów morskich, wody lub osadów, które są potem poddawane analizie.

Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu drona, możliwe jest jednoczesne oczyszczanie dna morskiego i prowadzenie obserwacji. Dzięki sztucznej inteligencji oraz rozwiązaniu Machine Learning, możliwa jest automatyczna analiza obrazów i tworzenie szczegółowych raportów.
Razem z Raben Sittam i organizacją The Black Bag możemy ufundować i zaprogramować dron, który pomoże oczyścić każdy fragment wybrzeża we Włoszech, zaczynając od wybrzeża liguryjskiego.

Zmień z nami przyszłość włoskich plaż! zagłosuj na QYSEA FIFISH V6s!!

PROJEKT 2.

Projekt dotyczy ochrony nietoperzy w lasach położonych w północnej części Badenii-Wirtembergii. Możemy stworzyć 100 miejsc lęgowych dla nietoperzy, każde z 2 budkami. Jedna budka może pomieścić aż 50 nietoperzy!

Razem uratujemy i stworzymy domy dla 10 000 nietoperzy. W konsekwencji odtworzymy gatunek, który stał się bardzo rzadki. Wartością dodaną będzie naturalna regulacja populacji insektów w lasach. Dowiedz się więcej o zagrożonych nietoperzach w materiale video.

Zagłosuj i uratuj nietoperze!

PROJEKT 3.

W ciągu ostatnich 30 lat Republika Czeska straciła 10 milionów, a cała Unia Europejska 300 milionów ptaków. Kwestia ochrony ptaków ma zatem wymiar międzynarodowy. Ptaki w ogóle, a w tym bociany giną z powodu obrażeń (porażenia prądem, wypadki drogowe), zatruć, kłusownictwa i polowań na ich trasach migracyjnych. Przede wszystkim jednak z powodu utraty możliwości zdobycia pożywienia w wyniku stosowanie chemii w rolnictwie oraz zaniku lub zanieczyszczenia mokradeł, gdzie mają swoje siedliska.

Ochrona bociana białego wiąże się z ochroną wielu innych gatunków (roślin, motyli, owadów, jaszczurek, żab, innych gatunków ptaków), a tym samym gwarantuje zdrowy ekosystem. Plan zakłada budowę oazy dla bocianów w Czechach poprzez stworzenie terenu z mokradłami i stawami na obszarze o łącznej powierzchni 40 000 m2. Projekt zaplanowany jest na kilka lat (każdego roku planowane jest zagospodarowanie 500 m2). Postęp prac zależy od porozumienia z właścicielami gruntów oraz od tego, jak dużą część swoich gruntów są oni skłonni odstąpić lub sprzedać. Miejsce: Dvůr Králové nad Labem – jedno z ulubionych miejsc bocianów i innych gatunków ptaków w Czechach.

Przewidywany jest wzrost populacji bociana białego z kilkudziesięciu do kilkuset ptaków rocznie, a także wzrost liczby gniazd i miejsc odpoczynku na trasach migracyjnych. Sam projekt pomoże również innym gatunkom ptaków (które zatrzymują się na odpoczynek i żerowanie podczas swoich tras migracyjnych) i przyczyni się do ochrony flory, ponieważ na tym obszarze występują rzadkie gatunki orchidei.

Więcej informacji na temat sytuacji bocianów białych można znaleźć w naszym filmie.

Zbuduj z nami ptasią oazę – zagłosuj teraz!


Zobacz jakie działania podejmujemy w trosce o środowisko:

Road Map – 0 emmision future

W związku z rozwojem i zwiększeniem dynamiki zaangażowania Grupy Raben w kwestie środowiskowe postanowiliśmy, aby wszelkie działania i rozwiązania, jaki wdrażamy, a mają na celu wspieranie środowiska naturalnego, realizowane były pod hasłem „Eco2way”.

Niskoemisyjna flota

Analizujemy nasz wpływ na środowisko naturalne. Każdego roku stawiamy sobie coraz bardziej ambitne cele. Inwestujemy też w nowoczesną flotę, która jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Ekologiczne budynki

Grupa Raben dysponuje ponad 1 200 000 m2 powierzchni magazynowych. Posiadamy ponad 150 oddziałów w całej Europie. Każdego roku oddajemy do użytku nowe obiekty. Wszystkie z założenia wyposażone są lepiej niż takie same budynki w powszechnie obowiązującym standardzie developerskim.

Neutralizujemy emisję

Poprzez program „eFaktura = wyższa kultura” zachęcamy odbiorców naszych usług do ekologicznych zachowań, dając im możliwość korzystania z e-faktur, które pozwalają oszczędzić czas, środowisko, wyeliminować ryzyko zgubienia dokumentu. Za każdą zgodę na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej Grupa Raben sadzi drzewo w imieniu klienta. Firma prowadzi nasadzanie drzew od 2014 roku. Do tej pory w ramach kampanii posadzonych zostało łącznie niemal 16 000 sadzonek.